Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Püf Noktası

Yabancı dil öğrenmek günümüzde keyfi olmaktan çıkıp, ihtiyaç haline gelmiştir. Gerek iş ortamlarında olsun gerekse seyahatlerimizde hayatımızı kolaylaştıran yabancı dil, yaşama konforu sağlar. Farklı ülkelerden insanlarla tanışabilir, farklı ülkelerde yaşam kurabiliriz. Bazı insanlar maalesef ki, yabancı dil öğrenmenin zor hatta imkansız olduğunu düşünüyor. Karamsarlığa kapılan bireylere ilham olması için yabancı dil öğrenmenin 5 püf noktasını sizlere detaylı bir şekilde aktaralım.

Yabancılarla İletişim Halinde Olmak:

Yabancı bir dili öğrenmek için mümkün oldukça kendinizi o dile maruz bırakmanız gerekmektedir. Bunun için de en iyi yöntem yabancılarla iletişim halinde olmaktır. Sosyal medya mecraları aracılığıyla yeni arkadaşlar tanıyabilir, konuşma egzersizleri yaparak öğreniminize hız katabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmeyi Eğlenceye Dönüştürmek:

Dil öğrenmeyi, zorlu hale getirmek veya mecburiyet duygusuna kapılmak öğrenim sürecinizi yavaşlatmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Örneğin öğrenmeniz gereken cümleleri şarkı haline getirebilir veyahut bir sunucu edasıyla taklit edebilirsiniz. Sesli çalışarak, konu üzerine eğlenceli videolar çekerek ilerleyebilirsiniz. Dil öğrenmek sizin için iş değil, keyif haline dönüşecektir.

Uyumadan Önce Çalışmak:

Bilimsel araştırmalara göre; uyumadan önce çalışılan dersler, yapılan tekrarlar daha fazla kalıcı olmaktadır. Uyku, beyni yeniden başlatma sürecidir. Bu nedenle uykuya geçmeden, öğrenmek istediğiniz dil ile ilgili bol bol çalışmalı ve tekrar yapmalısınız.

Dizi, Film Ve Müziklerden Yararlanmak:

Dil öğrenmenin en pratik yollarından bir tanesi de dizi ve filmlerdir. Sevdiğimiz dizileri, öğrenmek istediğimiz dile çevirerek altyazılı bir şekilde izlemek bize avantaj sağlar. Aynı şekilde severek dinlediğimiz müzikleri de cümleleri yabancı dile çevirerek dinleyebiliriz. Böylelikle kulağımıza aşina olacaktır. Belirli bir süre sonra izlemiş olduğumuz bir filmi altyazısını da kapatarak direkt yabancı seslendirmesiyle takip edebileceğimizi görürüz.

Yabancı Kitaplar Okumak:

Öğrenmek istediğiniz dil ile yazılmış kitaplar okuyarak konuşmanızı akıcı hale getirebilirsiniz. Öncelikle okuması ve anlaması daha kolay kitapları tercih ederseniz size hem dil kalıplarını, hem zaman kullanımı hem de kelime dağarcığı geliştirmesi bakımında çok zengin bir içerik ile dil öğrenmenize katkı sağlayacaktır. İlerleyen zamanda aynı kitabı duraklamadan okuyabilir hale gelebilirsiniz.

Yorum Bırak