Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Hayatınıza en büyük olumsuz etkiyi yaratan depresyon, düşünceleriniz ve davranışlarınızı olduğunuzdan daha olumsuz şekilde etkileyen bir tıbbi hastalık olarak nitelendirilir. Günümüzde üzüntü halinde olmanıza sebebiyet veren depresyon, yaşam boyunca zevk aldığınız çok şeyden zevk alamama, sorun yaşama gibi problemlere yol açmaktadır. Kişilerin evde veya iş yerlerinde görevlerine ait daha az yerine getirme süreçleri de yine depresyona bağlıdır.

Depresyon, insan üzerinde birçok nedenle belirtiye sahiptir. Her zaman üzgün olduğunuz bir halde bulunduğunuz gibi depresyon ve üzüntünün birleştiği şekilde de depresyon belirtileri meydana çıkar. Genel olarak gün boyunca üzgün hissi içerisinde olur, günlük aktivitelerinizin hiçbirinde zevk alamama sorunlarınızla baş edersiniz. Uykuya dalarken zorluk yaşar ya da uykuda devamlı uyanma sorunlarınız olabilir. Ayrıca çoğu depresyon belirtiler arasında aşırı uyuma sorunları da bulunur.

Depresyon belirtilerinden biri de intihar eğilimi gibi ciddi sorunlar, konsantrasyon kaybı ya da karar vermede yaşadığınız zorluklardır. Bu ve benzer bilinçli olarak kendinizi değersiz hissetme, suçlu hissederek üzülme gibi problemleriniz de yine depresyon tanıları konulması için bazı belirtilerdir.

Depresyon Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle depresyon belirtilerini araştırarak belirtilerin sizde olup olmadığına bakarak tespit etmek ve tanı koymak, en büyük hatalardan biridir. En az 2 hafta boyunca yukarıda yazılı belirtilerinde birinin sizde olması halinde depresyon tanısı konulabilir. Ancak bu konuda bir hekim yardımıyla tanı konulması gerektiğini unutmamalısınız.

Kadınlarda depresyon belirtileri, daha uzun sürebilir. Ayrıca çocuklardan yaşlılık sürecine kadar yaşlı insanların yaşına göre bu depresyon belirtilerinin süresi, 2 haftadan daha uzun ya da kısa olabilir.

Depresyon nedenlerinin birbirinden farklı sebepleri vardır. Tek bir nedene bağlı değildir ve sosyal faktörlerden psikolojik ve biyolojik gibi birçok faktöre kadar çok yönlü nedenler, psikolojiyi ve depresyona girme sorunlarınızı tetiklemektedir.

Depresyondan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Eğer depresyon tanısı konulduysa ya da depresyon belirtileri sizde varsa, bu konuda bir psikiyatri hekime başvuruda bulunmanız gerekir. Kendi başınıza ya da internet üzerinden araştırmalarda bulunarak değil, bir hekim yardımıyla destek almanız gerekmektedir. Bu alanda ilaç tedavisi ya da psikoterapi desteğiyle birlikte depresyondan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda aile desteği gibi durumların da depresyondan kurtulmanız için en iyi yollar olduğunu unutmayın.

Yorum Bırak