Nasıl Elbiseler Zayıf Gösterir?

Olmak istediğimiz boy ve  kilo orantısı “Çağımızın kadını içine sokmak istediği dar  kalıplar” derken mecazi anlamda değil gerçekten her kadının 36 beden olması gerektiği konusunda bir takım dayatmalar mevcut. Erkekler için durum biraz daha esnek olsa da genel olarak birçoğumuz bir mankenin vücut ölçülerine sahip olmak gerektiğine inanıyoruz.

Aslında buna zorlanıyoruz, sağlıklı  bir vücuda sahip olma isteği mantıklı ve anlaşılır olsa da manken ölçülerine sahip olmak zorunda değiliz.

Beden ölçümüz nedir? 

Örneğin 42 beden misiniz? O zaman beden ölçünüz doğrultusunda kıyafet edinmek en doğrusu, ölçümüzün altında ya da  üstünde kıyafetler bizi her zaman yanlış yansıtır.

Size bir beden büyük ve bol kıyafetler kilonuzu saklamaz aksine sizi olduğunuzdan geniş ve hantal gösterir, küçük olanlar ise içine sığamadığımız algısı yaratır. Her iki seçenek de olduğunuzun dışında  görünmenizi sağlar.

Vitrinde neler var? 

Bir kuyumcu olduğunuzu düşünün, en güzel ve göz kamaştırıcı parçaları vitrine dizersiniz öyle değil mi? İşte vücudumuzu tanımak, hangi yönünü ortaya çıkarıp hangilerini saklamak  bu yüzden önem taşıyor.

Dikkat dağıtmak 

Örneğin biraz kilonuz olsa da beliniz ince ise, bel oyuntunuzu ortaya çıkaracak bir aksesuar takabilirsiniz. Elbise seçiminiz belden oturtmalı aşağıya doğru kloş bir model olabilir.

Kollarınız biraz kalınsa, kolsuz askılı kıyafetler yerine yarım kollu, yarasa kol, kimono kol, truvakar kol modellerini tercih edebilirsiniz. Bu seçimler kollarınızı iyi saklayacaktır.

Eğer geniş omuzlara sahipseniz, dar ve üst kısmınızı saran modellerden  kesinlikle uzak durmalısınız. Bol ve dökümlü modeller geniş omuzlar için mükemmel saklayıcıdır. Son bir ipucu, geniş askılı kıyafetleri tercih etmeyin.

Ufak tefek şeyler 

Minyon yapılı ufak tefek biriyim diyorsanız. Doğru bilinen yanlışları yapmayın, kısa ve mini  kıyafetler boyunuzu her zaman daha kısa gösterir. Çok büyük desenli karışık renkte elbiseler de daha geniş ve kısa  görünmenize yol açar.

Pantolon boyu  kesinlikle uzun ve yüksek bel olmalıdır, sizi daha uzun  ve zayıf gösterir, son olarak çok yüksek topuk kısa boylular için tam tersi etki yaratır.

Dekolte

​​​Göğüsleriniz büyükse toparlayıcı iç çamaşırları tercih etmeli ve derin dekolteden uzak durmalısınız. Hafif dekolteli bir V yaka üst kısmınızı daha narin ve küçük gösterir.

Koyu renkler herkesin bildiği gibi  bizi olduğumuzdan ince gösterir, bu sebeple kurtarıcıdırlar.

Büyük çanta  

Aksesuarlar da çok önemli bir konu, eğer boyunuz 1.70 ve üzeri ise çanta mızı büyük tutarak kendinizi küçük gösterebilirsiniz. Moda küçük göz oyunları sever.

Genel görünüşünüzde  bacak boyunuz, ince ve uzun algısı yaratmak çok büyük bir önem taşır. Bunun için  kombinlerinizde kısa ceketler kullanabilirsiniz, yüksek bel pantolon da bacaklarınızı olduğundan daha uzun gösterecektir.

En önemli nokta! Özgüven ve motivasyon kombininiz artık tamam. Aynada  ne kadar iyi göründüğünüze bakın, işte oldu.

 

Yorum Bırak