Kaliteli Bir Uykuya Geçiş İçin Neler Yapılabilir?

Kaliteli bir uyku uyumak sağlığımız için son derece önemlidir. Özellikle uyku saatinin en geç 23.00 olması gece salgılanacak olan tüm hormonların zamandan salgılanması için idealdir. Bunun yanı sıra kaliteli bir uyku ile beraber günlük yaşantı içersinde daha zinde ve daha dinç bir beden ve beyne sahip olup işlerinize yoğunlaşmanız daha kolay olacaktır. Kaliteli bir uykuya geçiş için uzmanlar bazı detaylara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıyorlar.

uyku

uyku

 

Kaliteli Bir Uyku İçin Neler Yapılabilir?

  • Kaliteli bir uykunun olmazsa olmazları arasında karanlık alan geliyor. Karanlığın yanı sıra elektronik cihazların olmadığı bir alan yaratılması uyku için son derece önemlidir.
  • Yatmadan en az üç saat öncesine kadar yemek yemeyi durdurmanız gerekir. Özellikle akşam yemeklerinde yenen baharatlı yemekler ya da kızartmalar uyku kalitesine etki eder. Ayrıca reflü riskinin oluşamsına sebep olur.
uyumak

uyumak

  • Uyku öncesi alınan ağrı kesici, kas gevşetici ya da uyku ilacı gibi ilaçlar hava yolunun tıkanmasına sebep olabilir. Bu da sıkıntılı bir uyku yaratır.
  • Nevresim takımınızın pamuklu olması gece daha rahat bir uyku geçirmenize destek olacaktır.
  • Yatmadan önce duş alarak bedensel olarak rahatlayabilirsiniz.
  • Uykunuz geldi zaman yatmanız en ideal seçenektir. Uyumalıyım diyerek yatağa gittiğinizde tüm günün muhasebesi önünüze serilebilir. Eğer bu durumdan şikâyetçi iseniz kitap okuyabilirsiniz.

Yorum Bırak