Menüsküs Nedir?

Günümüzde gerek kadınlarda gerekse de erkeklerde yaşanan sağlık problemlerinden birisi menüsküs problemi olmuştur. Menüsküs geçmiş yıllarda sadece futbolcularda görülen bir hastalık olarak nitelendirilse de günümüzde her yaş grubunda görülebilecek sağlık problemidir. Diz bölgesi insanlarda en sık yaralanan bölgedir. Diz problemlerinde menüsküs ciddi bir sağlık problemidir.

diz ağrısı

diz ağrısı

Menüsküs bölgesi diz eklem bölgesinin ortasındaki kıkırdak şeklindeki parçadır. Yapısı sert olduğu gibi düz ve lastiksi bir yapısı da vardır. Diz bölgesinde hafif bükülü ve üzerine yük binmesi durumunda ve ani hareket ile döndürüldüğünde menüsküs yırtığı oluşur. Diz bölgesinde yaşanan menüsküs problemlerinin belirtileri ağrı ve şişliktir. Diz içerisinde gelen takılma ve kilitlenme yırtığı diğer belirtileri olmuştur. Bu belirtilerin oluşması diz ekleminde ağrı olmasına neden olur.

Menüsküs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yırtığın oluşmasından sonra çok kısa sürede diz kapağı bölgesinde şişlik oluşur. Bu durum hareket kısıtlılığına neden olur. Menüsküs tedavisi kesinlikle ertelenmemelidir. Tedavi için MR çektirmek izlenecek yol konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Geçmeyen menisküslerde izlenen tedavi yöntemi dinlenme, buz uygulama, bandaj ve dizin vücuttan yukarıda tutulması tedavi için yapılması gereken ilk uygulamalardır.

Menisküs

Menüsküs

Ağrıları yoğunlaşan insanlar mutlak suretli ağrılarının giderilmesi için ağrı kesici ilaç kullanılmalıdır. Fizik tedavi ve kas bölgelerinin güçlendirilmesi egzersizlerin kolay şekilde yapılmasıdır. İyileşme süreleri dikkate alındığında bir hafta ile bir ay arasında iyileşme süresi olduğu ifade edilir. Gençlerde iyileşme süresi daha kısadır.

Yorum Bırak