Neden Bazı İnsanlar Benzin Kokusunu Sever?

Farklı birçok koku insanların ortak olarak hoşlarına gitmektedir. Fakat bazı kokuları sevilmesi özellikle son derece şaşkınlık yaratabilmektedir. Özellikle benzin kokusunu sevenlerin varlığı kadar bu kokudan midesi bulananları da görmekteyiz. Peki, neden bazı insanlar benzin kokusunu bu denli severler.

Koku almada duyu organlarımızdan biri olmak ile beraber beyne de birçok içeriği gönderebilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılmakta olan araştırmalarda benzin kokusunun sevilmesine dair olarak iki farklı teori üstünde durulur. Bu teorilerin her ikisi de koku duyusunun vermiş olduğu sinyal ile alakalı olmak ile beraber kanıtlanmış olan seçenekler değildir. Konu ile ilgili olarak çok fazla araştırma olmamak ile beraber uzmanlarda bu iki teori arasında yoğunlaşıyor.

Benzin Kokusunun Sevilmesi ile İlgili Teoriler

Kokular insanların yaşamları için oldukça önemli olmak ile beraber bazen bir koku ile geçmiş yıllara gidebilmek mümkün olabiliyor. Benzin kokusunun içinde bulunan benzen maddesi benzinin kalitesine de etki eden maddedir. Bu maddenin koklanması durumun bazı insanların çocukluk yıllarına ya da mutlu oldukları zamanlara gittikleri bu durumda ise kokuyu koklamaktan hoşlandıkları düşünülüyor.

Bunun yanı sıra bir diğer teori ise benzin kokusunun koklanması ile insanların beyninde bir uyuşukluğun meydana geldiği ve bu uyuşma hissinin ise bazı insanlarda daha etkin olmak ile beraber daha fazla hoşlarına gittiği de belirtilmektedir. Bunlar ise kesin kanıtlar değildir.

Yorum Bırak