Başarılı SEO Stratejisi Oluşturmak için 4 İlke

Arama motoru optimizasyonu önemli bir dijital pazarlama stratejisi olmaya devam ediyor. Safari Digital’den bir rapor, tüm dijital pazarlamacıların %61’inin SEO’nun çevrimiçi başarı için en büyük itici güç olduğunu düşündüğünü ortaya koydu. Ancak son yıllarda SEO’nun popülaritesine rağmen, bazı işletmeler SEO’nun ne olduğu hakkında çok az fikre sahip. İşte işletmenizin başarılı SEO stratejileri geliştirmesine yardımcı olacak birkaç ipucu.

Arama Motorlarından Önce İnsanlar için İçerik Oluşturun

Google’ın algoritması her geçen gün daha akıllı olmaya devam ettiğinden, günümüzde insanların nasıl düşündüğü ile uyum sağlamaya başlıyor. Bu nedenle, dünyanın önde gelen arama motorunu alt etmek için herhangi bir formül veya strateji düşünmek yersiz olur.

İçerik yazarken anahtar kelime doldurma veya diğer Black Hat SEO uygulamalarından kaçınılmalıdır. Sadece anlamsız makaleler üretmekle kalmayacak, aynı zamanda arama motoru tarayıcıları doğal olmayan içeriği fark ederse web sitenizi cezalandıracaktır. Bu nedenle her zaman kullanıcılarınıza hak ettikleri yüksek kaliteli içeriği sağlayacağınızdan emin olun. Ayrıca içeriğe tam olarak uyan alakalı anahtar kelimeler içermelidir.

Kullanıcı Deneyimine (UX) Öncelik Verin

Kullanıcılar, gezinmesi zor olan web sitelerini takdir etmezler. Çoğu zaman, insanlar hayal kırıklığından dolayı web sitenizi terk etmeyi seçecektir. Yavaş yükleme süresinin yanı sıra, kullanıcılar ayrıca hata sayfaları, ölü bağlantılar ve dağınık düzenleri olan sayfalardan uzaklaşır.

Google da bu kusurları fark edecektir. Arama motoru devi, web sitelerini sıralarken  veÖnemli Web Verileri ölçümlerini yayınlarken en son güncellemesine UX faktörünü bile dahil etti.

Hedefle İlgili Bağlantı Oluşturun

Site otoritesi ve alan adı itibarı oluşturmada bir diğer önemli faktör de bağlantı kurmadır. Arama motoru botları, sonraki sayfalara işaret eden bağlantıları izleyerek web sitesi içeriğini keşfedebildiğinden, etkili bir anahtar sıralama faktörüdür.

Dış bağlantıların yanı sıra, web sitenizin arama motoru sıralamalarını yükseltmek için dahili bağlantılar da önemlidir. Bu nedenle, her zaman SEO uzmanınıza, içeriğinizi sitenizdeki diğer ilgili sayfalara mümkün olan en doğal şekilde bağlamasını söyleyin.

Google Algoritma Güncellemelerini Takip Edin

Her gün yeni ortaya çıkan çok sayıda web sitesi nedeniyle Google, kullanıcının arama sonuçlarında yalnızca yüksek kaliteli ve saygın web sitelerinin görünmesini sağlamanın yollarını sürekli olarak tespit etmeye odaklanır. Platform, daha yüksek sıralamaya layık siteleri filtrelemek, kurallarını ve düzenlemelerini ihlal edenleri cezalandırmak için düzenli olarak temel güncellemeler ve algoritmasında değişiklikler yapar.

Algoritma güncellemelerinden haberdar olarak, web sitenizi önceden değişikliklere uymaya hazırlayabilirsiniz. Bu sayede arama sonuç sayfalarında olumlu bir değişim gözlemleyebilirsiniz.

Yorum Bırak