Beyaz Giysilerden Leke Nasıl Çıkarılır?

Beyaz renk kalabalıkta öne çıkmanıza ve zahmetsiz bir şıklığa bürünmenize yardımcı olabilir. Ancak beyaz giysilerle ilgili tek sorun birkaç yıkamadan veya lekelendikten sonra genellikle parlak veya canlı görünmemeleridir. Beyazların parlaklığını korumanın ne kadar zor olduğunu biliyor acil durumlarda sorunu çözmeye yardımcı olacak birkaç ipucunu sizlere sunuyoruz.

Beyaz Giysilerdeki Yağ Lekeleri

Beyaz tahta tebeşiri veya kabartma tozu giysilerdeki yağ lekelerini çıkarma konusunda etkili bir araç olarak bilinir. Kabartma tozu veya beyaz tebeşir ayrıca yağın emilmesine yardımcı olabilir. Yıkamadan önce leke üzerine kabartma tozu serperek ve yaklaşık 10 dakika bekleterek ön işlem yapılabilir. Ardından yumuşak bir fırça ile fırçalanmalı ve lekenin çıkıp çıkmadığı kontrol edilmelidir. Leke çıkmadıysa işlem tekrarlanabilir.

Beyaz Giysilerdeki Yiyecek Lekeleri

Yiyecek lekeleri çoğunlukla giysiyi soğuk suyla ıslatmayı gerektirir. Soğuk, sıcaktan daha çünkü sıcak bazen kumaşa bağlı olarak leke bırakabildiğinden soğuk su her zaman daha güvenlidir. Evde çok amaçlı bir kumaş temizleyici hazırlamak için bir ölçek su ile iki ölçek beyaz sirke bir sprey şişesinde karıştırılabilir.

Ketçap, hardal, çikolatalı süt veya meyve gibi yiyecek lekelerinin üzerine bu karışımı püskürtün. Ketçap ve hardal gibi lekelerde sirke karışımı leke kaybolana kadar uygulanması tavsiye ediliyor. Diğer lekelere ise sirke karışımı püskürtülür ve 20-30 dakika bekletildikten sonra hassas giysiler için uygun bir deterjan ile çamaşır makinesinde yıkanır. Hassas ürünler için de uygun olan bu işlem sırasında ortaya çıkan asit, lekeleri parçalayabilir.

Beyaz Giysilerde Kahve ve Çay Lekesi

Kahve ve çay lekelerinin çok çabuk yıkanması gerekiyor. Bölgeye leke çıkarıcı iyice yedirildikten sonra yaklaşık beş dakika bekletilmeli ve ardından soğuk suda yıkanarak leke kontrol edilmelidir. Halen leke kaldığını görüyorsanız bulaşık deterjanı dökülmüş soğuk suda beklettikten sonra durulamayı deneyebilirsiniz.

Lekenin tamamen yok olduğundan emin olana kadar lekeli giysinin kurutucuya atılmaması önerilmektedir. 

Yorum Bırak