Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi zemin kaplama çeşitleri kalabalık alanlarda ve yükün yüksek olduğu bölgelerde hijyenin sağlanması, sıvı geçirgenliğinin az olması, rahat kullanım olanağı sağlaması ve dayanıklı bir yapıya sahip olması nedenleriyle tercih edilir. Epoksi bir tür kimyasal reçinedir ve uygulandığı alanın şekline girebilir. Bulunduğu ortamda parlak bir görünüm oluşmasını sağlar. Aşınmaz ve sıvı geçirmez oluşu sayesinde uzun yıllar parlaklığını kaybetmez. Özellikle tasarım konusunda farklı yapılara ev sahipliği yaptığından 3 boyutlu görsellerin oluşturulmasına fırsat tanır. Mozaik veya mermer havası verirken üstün özellikleri nedeniyle bu gruptan ayrılmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama Nedir

Epoksi Zemin Özellikleri ve Faydaları

Kısa sürede uygulanabilen epoksi kaplamalar özellikle şık ve hijyenik alanların oluşturulmasında kullanılmaktadır. En büyük özelliği ağır yüklere ve sürtünmelere karşı aşınmasının olmamasıdır. Kullanıma bağlı olarak görünüşünde bir eskime olmamakta ve her zaman ilk günkü gibi canlı kalabilmektedir. Oldukça dayanıklı olması uzun süre kullanma olanağı verir. Uygulandığı alanın şekline kolayca girebilir ve ek inşaat malzemesine gerek duyulmadan sıvı geçirmezliği oluşmasını sağlar. Farklı kimyasallara karşı dirençlidir. Kokusuzdur ve çok kolay bir şekilde temizlenebilir. Her tür toz, kir ve sıvıdan kısa sürede arındırılarak parlak yapısına kavuşturulur. İnsan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde bu özelliği kısa zamanda mükemmel sonuçların alınmasını sağlar. Bakteri oluşumunu engelleyen bir yapıya sahiptir. İzolasyon sağlar. Modern görünümlerin oluşmasında önemli bir katkı sağlar. Estetik, göz alıcı ve parlak görünümler oluşturur.

Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri

Epoksi zemin kaplama çeşitleri kullanılacak alanın yapısına ve kullanım özelliğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Seçim yaparken önemli olan hijyen ve ağırlık kaldırma kapasitesidir.

  • Mortar epoksi zemin kaplama: Ağır yüklere karşı oldukça dayanıklıdır. Otoparklar gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ağır araçların geçişine olanak tanır.
  • Coating epoksi zemin kaplama: Temizlik ve hijyenin ön planda tutulduğu uygulamadır. İnce bir şekilde kaplanır. İnsan yoğunluklarını kaldırabilir. Kolay temizlenir ve kir tutmaz. Hastane, okul ve gıda endüstrisinde tercih edilir.
  • Portakal kabuğu epoksi zemin kaplama: Yüzeyi pütürlü bir yapıya kavuşturularak çalışma şartlarında tutucu bir taban elde edilir. Koşuşturmacanın olduğu yerlerde tercih edilir.
  • Şeffaf epoksi zemin kaplama: Epoksi kaplamaların özelliklerine sahip olmakla birlikte daha şeffaf bir görünümdedir. Modern ve estetik görünümler için tercih edilmektedir.

Yorum Bırak