Çalışma Ortamında Anlaşmazlık Çözümü için Beş Adım

Çalışanların farklı kişilikleri, hedefleri, durum ve görüşleri olduğu için iş yerinde çatışma kaçınılmaz olabilir. Çatışmayı verimli bir şekilde nasıl ele alacağınızı bilmek çalışanların iş hayatında mesleki büyümesini engellemenin önündeki anahtardır. Çatışma çözümü çoğu kez sadece beş adımlı bir işlemdir:

Çatışmanın kaynağını tanımlayın

Çatışmanın nedeni hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, bunu çözmek size yardımcı olabilir. İhtiyacınız olan bilgiyi elde edene kadar bir dizi soru kullanın. Her iki tarafında hikâyesini paylaşmasına fırsatı olmalıdır.

iş

Olayın perspektifine bak

Çatışmanın kaynağı, haftalar önce meydana gelen küçük bir sorun olabilir, ancak stres seviyesi, iki tarafın gerçek sorununa değinmek yerine şahsen birbirlerine saldırmaya başladığı noktaya gelir. Sakin bir ortamda, gerçek sebebi görmek için tetikleyici olayın ötesine bakabilirsiniz.

Çözüm isteyin

Her bir tarafın çatışmayla ilgili düşüncelerini paylaştıktan sonraki adım, her birinin durumu nasıl değiştirilebileceğini belirlemesidir. Ayrıca, tarafları fikirlerini araştırmak için şu soruda bulunur: “Aranızda işleri daha iyi hale getirebilir misiniz?”

iş ortamı

iş ortamı

Farklı destekleri de dinleyin

En kabul edilebilir eylem yolunu dinliyorsunuz. Birbirinin bakış açısıyla değil, ilişkinize sağlanan faydalar açısından çeşitli fikirlerin esasına dikkat edin.

Sözleşme

Tüm yöntemleri denediğinizde sorunlarınızı çözdüğünüze inanıyorsanız, karar aşamasında bir arabulucu iki tarafın el sıkışması ile size tanıklık edebilir. Bazı arabulucular, eylemlerin ve zaman dilimlerinin belirtildiği bir sözleşme bile yazabilir.

Yorum Bırak