Mısır Gübreleme Programı

Mısır gübreleme programı, mısır yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip işlemlerdir. Tarım alanında yetiştirilen tüm meyve, sebze ve bitkilerin doğru zamanda doğru yöntemler ile gübrelenmesi gereklidir. Gübreleme yöntemi sayesinde bitkilerin, sebze ve meyvelerin sağlıklı şekilde ve olması gerektiği gibi büyümesi sağlanır. 

Tüm meyve ve sebzeler gibi mısırların da yetiştirilmesi sırasında gübreleme programı büyük önem taşır. Verimli ve sağlıklı mısır mahsulü elde etmek istiyorsanız mısır ektikten sonra doğru gübreleme programı ile mutlaka mısırlarınızı gübrelemelisiniz. Başarılı gübreleme işlemi aynı zamanda verimli, sağlıklı mısırların yetiştirilmesinde birincil gerekliliktir. 

Tohum Islatma Aşaması

Mısır gübreleme programı ilk olarak tohum ıslatma aşaması ile başlar. Bunun için de 1 dekarlık alana en fazla 3 kilo mısır tohumu saçılır. Daha sonrasında 1 kilo mısır için 5 litre su olmak kaydıyla tohum ıslatma işlemi yapılır. 

İlk Gübreleme Aşaması

Mısırlarda 2 ila 4 arasında yaprak çıktığında ilk gübreleme yapılmalıdır. Bunun için de 400 litre suyun içinde yeteri miktarda gübre eklenir ve tüm mısırlara tüm yaprakları ıslanıncaya kadar püskürtme işlemi yapılır. Bu işlem sonrasında yine aynı hafta içinde mısırlara mikrobiyal hastalık uğramadan 400 litre kadar Tarala tüm yapraklara püskürtülür. 

Mısır Gübreleme Programı

Daha sonrasında mısırlar 4-6 yaprak oluşumuna ulaştığında ve akabinde 6-8 yaprak oluşumuna ulaştığında aynı gübreleme işlemleri mutlaka gerçekleştirilmelidir. İşlem sırasında tüm yaprakların tamamen gübreli su ile ıslatıldığında emin olunmalıdır. 

Damlamadan Mısır Gübreleme Yöntemi

Mısır gübreleme programı içinde damlamadan mısır gübreleme önemli yer tutar. 5 litre suda gübre çözündürüldükten sonra 1000 kg tohuma püskürtüldüğünden sonra tohumlar harmanlanır, en az 1 saat bekletildikten sonra tohumlar toprağa ekilir. Aynı şekilde Gelişme döneminde, sapa kalkma döneminde, püskül çıkarma, koçan çıkarma döneminde ve süt oluşum başlangıcı döneminde de yeterli miktarda gübre ile mısır gübreleme programı uygulanır. 

Mısır yetiştiriciliğinde sağlıklı ve verimli ürünler için önemli olan gübreleme programı için tüm detaylı bilgilere https://www.ufuktarim.com/besleme-programlari/misir adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sağlıklı ve bereketli mısır mahsulleri için gübreleme programı, göz önünde bulundurulması ve mutlaka uygulanması gereken bir programdır. 

Yorum Bırak