Saç Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Saçlar dış görünüşümüzde en etkili kısımlardan bir tanesi. Saçların bakımlı ve sağlıklı bir yapıda olması her zaman güzel gözükebilmemiz için çok büyük önem taşıyor. Harka görünen saçlara sahip olmak için düzenli olarak saç bakımı yapılması gerekli. Biz de sizler için saç bakımının nasıl yapılacağına dair bütün püf noktalarını bir araya getiriyoruz.

saç bakımı nedir nasıl yapılır

Saçlarınızı Hava Koşullarından Koruyun

Hava şartları saçlar için her zaman zararlı olur. Güneşe fazla maruz kalındığında saç köklerinde kurumalar meydana gelecektir. Rüzgâr ve yağmurla temas eden saçlarda da nem problemleri ortaya çıkar. Bu sebeple de besleyici serumlar ve nemlendirici kremler ile saçların açık havaya çıkmadan önce bakımı yapılmalıdır.

Duş Alırken Su Sıcaklığına Dikkat

Duş alırken herkesin tercih ettiği sıcaklıklar farklıdır. Sıcak su vücudu daha yumuşak bir hale getirir ve birçok kişi olabildiğince sıcak suda yıkanmayı tercih eder. Ancak yüksek sıcaklık saç kökleri ve uç kısımları için zararlıdır. Bu sebeple de ılık suda yıkanılmalı ve masaj yaparak şampuanlar saça uygulanmalıdır.

Şampuan Seçiminde Özen Gösterin

Tercih edilen şampuanlar saç bakımı konusunda en önemli etmenlerden bir tanesidir. Eğer içeriğinde bolca kimyasal madde barındıran şampuanlar tercih edilirse saçlar ciddi şekilde zarar görebilir. Bunun yerine daha doğal ve organik şampuanlara yönelmek doğru bir tercih olacaktır. İçerisinde hiçbir kimyasal ürün bulunmayan şampuanları kullanmak çok mümkün olmaz. Bu sebeple de maksimum oranda organik madde içeren ürünlere yönelmek gereklidir.

Fön ve Saç Şekillendirici Kullanımı

Saç kurutma makinaları, gön makinaları ve saç düzleştiriciler saçların tam anlamıyla düşmanıdır. Bir anda saça çok yüksek miktarda ısı uygulanır ve bu durum saçlar için hiç iyi olmaz. Saçlarda direkt olarak yanmalar meydana gelirken saçlarda güçsüzleşmeler yaşanmaktadır. Bunların her gün düzenli olarak kullanılmaması ve birkaç gün arayla tercih edilmesi gerekir.

Saç Havlusu Çok Önemli

Saçlarınızı banyodan sonra kuruturken havluya sarıp arkaya doğru atıyor olabilirsiniz. Birçok kadın tarafından kullanılan bu yöntem ciddi bir saç kaybı anlamına gelecektir. Bu işlem ile saçta bolca kopma yaşanır ve saç güçsüzleşir. Bunun yerine özel olarak imal edilen, ince yapılı saç havlularının kullanılması gereklidir.

Sıklıkla Saçınızı Yıkamayın

Saçların kök kısımlarından salgılanan özel salgılar bulunur. Saçların güçlenmesi için bu salgılara ihtiyaç vardır. Her gün duş almak saç bakımı için olumsuzluk oluşturacaktır. Bu salgılar sürekli olarak su ile vücudu terk eder ve saça fayda sağlayamaz.

Yorum Bırak