Topçu Çiçeği (Alüminyum Çiçeği, İzmir Güzeli, Pilea Cadierei) Bitkisinin Bakımı

Botanik adı Pilea Cadierei olan ve halk arasında sıklıkla topçu çiçeği olarak bilinen bu gösterişli, gümüş renkli yaprak desenlerine sahip bitkinin, nem ihtiyacını karşılayabildiğiniz sürece büyümesi kolaydır.

Pilea Cadierei hızlı büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Tropik doğal ortamında bulunduğunda, yer altı örtüsü üzerinde hızla yayılır. Pilea Cadierei bitkisi yaz aylarında küçük, açık renkli (beyaz, krem rengi) çiçekler verir. Bu güzel çiçekler ne kadar güzel olsa da kısa süre içinde dökülecektir. Ancak bitkinin en önemli kısmı evler için tercih edilme sebebi, gösterişli yapraklarıdır.

çiçek

Pilea Cadierei’nin Bakımında Dikakt Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bitkinin etli saplarından erken ve sık sık uç alabilirseniz bu bitkinin duruşunun ve büyüme şeklinin daha sağlıklı olmasına yarayacaktır. Eğer bu kesme işlemini yapmazsanız çok kolay bir şekilde kökleşerek bitki yayılacaktır.

Pilea Cadierei bitkisi ıslak topraklardakinemi tercih eder. Toprağı çok fazla sulamadan, yıl boyunca nemli tutmaya çalışın.

topçu çiçeği

topçu çiçeği

Daha eski saplardan düşen yapraklar fazlalaştığında, eski sapları da kesebilirsiniz. Eğer bitkiniz çok fazla yaprak döktüyse ve bunun sebebi eski saptan kaynaklanmıyorsa muhtemelen fazla sulama yapılmıştır.

Fazla sulama yapılan durumlarda bitkiyi daha sıcak bir yere konumlandırın ve toprak kuruyana kadar sulamayı kesin. Eğer gerçekten bitkinizi fazla suladıysanız bu durumda taze toprak da eklemeniz gerekebilir.

Yorum Bırak