Cüzdan Kaybolduğu Zaman Yapılması Gerekenler

Küçüle küçüle her yere sığabilen boyutlara gelen cüzdanların kaybolması anlık bir mesele olduğu için çoğu insanın başına bu tip sorunlar gelmiştir. Endişe etmek çözüm üretmeyeceği için işleri kafada planlamak ve ardından işleve geçmek çok daha sağlıklı sonuçlar almaya yardımcı olur. Cüzdandaki eşyaları iyi hatırlamak gerekir. Kartlar neredeydi, ne kadar para vardı, kimlik, ehliyet benzeri resmi belgeler de kayboldu mu gibi temel sorular sorulmalıdır.

Nüfus cüzdanı çok önemsenmese de kredi kartları, maaş kartları vb. maddi zararı yükseltecek araçların direkt iptalini istemek yerine arayıp kayıp vakası yaşandığını bildirmek daha doğrudur. Çünkü genelde iptal edilen kartların tekrardan açılması için gereksiz uzunluğa sahip bir prosedür söz konusu olur.

cüzdan kaybetmek

cüzdan kaybetmek

Neden Polise Başvurulmalıdır?

İçerisinde en az bir çeşit kimlik ve herhangi bir banka kartı bulunan cüzdanların kaybolması kişi adına işletme açılabilmesine, ismin hiç olmadık yerlerde kullanılmasına yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek için hukuki anlamda işlemlerin iptal edilebilmesini ancak bu yöntem sağlar.

Mağaza kartlarının kaybolduğunu bildirmek de yine faydalı olabilir hangi durumda neyin gerçekleşebileceği bir bilinmezliktir. Dolayısıyla her türlü önlemin alınmasında yarar var. Cüzdanın kaybolduğu ilk düşünüldüğü anlarda da önlem alabilmek adına gidilen son yerlerin hepsine teker teker bakmak, oturup kalkılan kişileri aramak ve onlara danışmak polis ve kart çıkarma süreçlerinin hiçbirinin yaşanmamasını sağlayabilir.

Yorum Bırak