Çocuklara Para Kullanmayı Öğretme Önerileri

Çocuklara para kullanmayı öğretme önerileri olarak farklı seçenekler sunuluyor. Öneri uygulamaları çocukların yapılarına göre karar verilmesi gerekir.

Çocuklara para kullanmayı öğretme önerileri ebeveynler için değerli oluyor. Çünkü çocukların para yönetimleri için alışkanlıklar kazanması gerekir. İlerleyen yaşlarda finansal kontrolleri için küçük yaşlara parayı yönetme hakkında fikirlerinin olması gerekir.

Genel olarak para yönetimi zor olarak sağlanır. Bazı tecrübeler dahilinde para yönetimi alışkanlıkları sağlanır. Parayı yönetme konusunda çocuklar için genel öneri listesinde yer alan bazı öneriler şunlardır;

Düzenli Harçlık Sistemini Uygulayın

Çocuklar için paranın değeri soyut değil, somut bir kavramdır. Onlar için para ile her şey satın alınır. Paranın miktarı ya da değeri önemsiz oluyor. Çocuklarda düzenli harçlık sistemi onların bu algısı yıkıyor. Öncelikle paranın değerine göre satın almayı öğreniyorlar. Bu süreçte genel olarak harçları hemen biter. Yeni harçlık dönemine katar parasız kaldıklarında paranın değerinin her ürün için aynı olmadığı idrak ederler.

Paranın Miktarlarını Onların Gözünden Anlatın

Çocuklar için para kavramı zor anlaşılan bir durumdur. Burada ebeveynler çocuklara para kavramını anlatarak yardımcı olabilirler. Genel olarak onlara para kavramı çok sevdikleri ürünler ile anlatılır. Harçlarının yetersiz kaldığı ürünlerde çocukların para kavramı daha net oluşur. Çocuk için para takas değerinden çıkar. Satın almak için gerekli olan ürün olarak kalır.

Kumbara Uygulamasından Vazgeçmeyin

Genel olarak çocuklar para yönetimlerinde sorun yaşarlar. Onlara kumbara yöntemi ile para yönetimi alışkanlıkları daha kısa sürede anlatılır. Genel olarak kumbara çeşitlerini sevmeleri gerekir. Çocuklar kumbarayı sevdikleri zaman kumbaraya para atmak onlar için oyun haline gelir. Para biriktirme alışkanlığında ilerleyen yaşlarda zorlanmazlar.

Önceliklerinin Belirlenmesinde Yardımcı Olun

Çocuklar için para harcamak gereksiz bir detaydır. Onlar sadece almak istedikleri ile ilgilenirler. Böylece kısa sürede harçlıkları biter. Onlar için bu durum bazen büyük bir sorun olur. Bu aşama siz onlara öncelikli olarak neler aldıkların paralarının yettiğini anlatabilirsiniz. Onlara çikolata ve su almak isterlerse önceliğin su olması gerektiğini anlatmalısınız. Önceliğin temel gereksinim olması gerektiğini bilmeleri gerekir.

Yorum Bırak