Deprem Korkusu ile Baş Etmenin Yolları

17 Ağustos depremi ile beraber hayatımızda zaten var olması gereken bir deprem gerçeği yerleşti. Depremin özellikle yarattığı hasarlar, binaların durumları ve altında kalan insanların varlığı ise birçok kişide depren korkusu yaşanmaya başladı. Hemen birçok kişide yer alan deprem korkusu bazı kişilerde ise son derece sıkıntı veren durum haline geldi. Hayatlarına normal şekilde devam edemeyen kişiler aynı zamanda ailelerinin de stres yaşamasına sebep olabiliyorlar.

Deprem korkusu ile baş etmenin temel yöntemi ona hazırlıklı olmaktadır. Hazırlıklı olma aşamasından binanın kuvvetlendirilmesi, ev içindeki eşyaların duvara sabitlenmesi, deprem çantasının hazırlanması gibi içerikler yer alır. Bunun haricinde ilkyardım kursuna da giderek avantajlı bir seçime yer vererek olası depremde sevdiklerinize yardımcı olabilirsiniz. Tüm bunları yapmanın yanı sıra her an birçok yerde deprem ile karşılaşılabilir. Bu sebep ile deprem korkusunun aşırı derecede olması maalesef insanların pencere ve balkonlardan atlamalarına da neden olabilmektedir.

Uzman Desteğine Başvurun

Kişilerde diğer birçok psikolojik rahatsızlık gibi deprem korkusu da ilerlemesi ile beraber sıkıntılı bir sürece neden olabilir. Bu durumda deprem korkusu ile baş etmek için uzmanından destek almanız önerilir. Böylelikle olası depremde nelerin yapılması ve yapılmaması gerektiğini daha bilinçli olarak edinmenin avantajına sahip olabilirsiniz. Sadece kendiniz için değil aynı zamanda sevdiklerinizi korumak içinde uzman desteğini almanız tavsiye edilir.

Yorum Bırak