Sağlıklı Beslenmede Yeni Trend Çimlendirme

Mutfak kültürlerinde gelişen trend anlayışlar herkesin damak tadına hitap etmese de bir anlamda birçok kişinin sağlıklı seçenekler ile tanışmasına yardımcı oluyor. Son dönemlerin en önemli mutfak trendlerinden biri olan çimlendirme tekniğinin amacı tahıl ve baklagillerdeki besim miktarlarının arttırılması ve bu sayede daha spesifik vücut ihtiyaçlarının karşılanabilmesidir.

beslenme

beslenme

Ortalama olarak besin değerlerinde 8 misli fark yaratmayı başaran çimlendirme tekniğinin kullanılması milattan önceye dayanıyor. Bu yöntem ile gelişim için bitkilerde elzem olan maddelerin ortaya çıkartılması sağlanarak insanlar için de çok daha besleyici gıdalar elde ediliyor. Tohumlarda, fasulye, nohut, arpa, buğday gibi birçok gıda maddesinde tercih edilebilecek güvenilir bir yöntemdir.

Çimlendirme Nasıl Yapılır ve Hangi Yemeklerde Kullanılabilir?

Çimlendirme için tercih edilen bakliyat ya da tohum güzelce yıkandıktan sonra 24 saat boyunca suda bekletilmelidir. Sonrasında tohumları tekrar yıkayarak çimlendirme işlemi için geniş bir kaba yerleştirilmelidir. Tohumların bu işlem esnasında sürekli olarak suya ihtiyaç duymalarından ötürü üzerleri nemli bir tülbent ile örtülmelidir.

sağlıklı beslenme

sağlıklı beslenme

Filizler 0.5 – 1 santimetre kadar uzayana kadar tohumların bulundurulduğu kaptan her sabah ve her akşam su geçirilmelidir. Kap içerisinde su bırakmamak ve kabı direkt gün ışığı almayacak ılık bir ortamda bulundurmak gerekir. Filizler olgunlaştıktan sonra iyice yıkayıp ister salatada, ister sandviçlerde, ister çorbada gönül rahatlığıyla çiğ ya da kısa süreli buharla pişirilmiş olarak kullanabilirsiniz.

 

Yorum Bırak