Detoks Diyetinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnsanların güneş ışığına maruz kalması, kötü hava koşulları, sigara gibi kötü ve zararlı maddelerin kullanımı gibi pek çok farklı etkenden ötürü insanların vücutlarına toksik maddeler girmektedir. Bu maddeler idrar ya da terleme ile vücuttan atılabilir olsa da atılamayan kısımların mutlaka dikkatli bir şekilde atılması; sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Şimdilerde insanların büyük bir kısmı bunun için detoks diyetinden faydalanıyor. Genel olarak bu diyetler 3 ila 5 gün uygulanabileceği gibi 1 haftalık ya da 1 aylık olarak da yapılabilmektedir.

detox diyeti

detox diyeti

Sıvı Tüketimine Dikkat

Günlük sıvı tüketiminin yaklaşık olarak %60 ile 70’i su ile karşılanmalıdır. Çünkü eğer ki vücut suyu yeterli oranda almadığı takdirde bu durumu tehlike olarak algılayacak ve vücuttaki suyu tutmaya başlayacaktır. İnsanların ödem olarak dediği şey de tam olarak bu noktada devreye girecektir. Su ihtiyacının giderilmesi adına isteğe bağlı olarak meyve suları, maden suyu, ayran, bitki çayı gibi içecekler de kullanılabilecektir.

Yapılacak olan detoks diyeti esnasında mutlaka kişiye özel bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Diyetisyen eşliğinde yapılacak olan detoks programında mutlaka diyetin içerisine sebze ve meyve de kendine yer bulmalıdır.

diyet

diyet

Oldukça yoğun stres altında yaşayanlar, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklara sahip olanlar, düzenli bir beslenme alışkanlığı olmayan kişiler; belirli aralıklar ile yapılacak olan detoks diyeti sayesinde kısa bir süre içerisinde istemiş oldukları sağlıklı vücuda sahip olabilecekler.

Yorum Bırak