Farenjit Nedir?

Özellikle kış aylarında en çok görülen sağlık problemlerinden birisi Farenjit hastalığı olmuştur. Farenjit yutağın iltihaplanması şeklindedir.  Bulaşıcı bir hastalık olan farenjit tedavi edilmesi gereken ve tedavisi ertelenmemesi gereken bir hastalık türüdür.  Tedavide geç kalınması durumunda hastalık bronşite dönüşür. Farenjide neden olan birçok etken vardır. Bakteriyel sebeplerden kaynaklı olan Farenjit mantar enfeksiyonundan gelişir.

Farenjit hastalığının ortaya çıkmasına neden olan  bir diğer etkenler ise sigara kullanmak, toza maruz kalmak, aşırı sıcak veya soğuk yiyecekler tüketmek farenjitin ortaya çıkmasında etkilidir. Farenjitin en büyük belirtisi boğaz ağrısıdır. Yanma kuruluk ve kızarıklık boğazda görülen ilk belirtileridir. Farenjit hastalığı her yaş grubunda görülen bir hastalıktır ve kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Farenjit Hastalığının Tedavisi ve Belirtileri

Farenjit hastalığının tedavisi için kullanılan faydalı doğal ürünler vardır. Adaçayı, tarçın, hatmi ve papatya çayı tüketilmelidir. Bakteriyel sebeplerden dolayı olaşan farenjitte ise kişi tedavisi için antibiyotik tablet kullanılmalıdır. Antibiyotik tedavisinde ilaç tamamen tüketilmelidir. Farenjit oluşumuna neden olan etkenlerden birisi de kaloriferli evlerde oluşan durumdur.  Kalorifer insanların boğazında kuruluk olmasına neden olur.

Buna engel olmak için kalorifer peteği önüne su konulmalıdır. Farenjit hastalığının tedavisinde önemli olan etkenlerden birisi de su tüketilmesidir. Farenjit hastalığının tedavisinde fayda sağlayan doğal ürünler vardır. Sarımsak, bal, zencefil ve zerdeçal farenjit hastası olanların tüketmesi gereken besinlerdir.  Farenjit hastalığının etkisinden kurtulmak için limon tüketmek gerekir.

Yorum Bırak