İş Görüşmesinde Başarılı Olmanın İpuçları

İş yaşamı hepimiz için son derece önemli. Hangi yaşta, hangi eğitim seviyesinde olursak olalım hepimizin ama yolun başında, ama yolun ortalarında mutlaka kimi zaman çok haz etmesek de iş görüşmesine gidiyoruz.

Evet, kişinin bildiği bir alanda iş görüşmesine katılmasına son derece can sıkıcı bir durum ama yapacak bir şey yok. Bu görüşmeler yapılıyor zira özellikle günümüz ölçeğinde işin türü ne olursa olsun, o kadar çok insan başvuruyor ki, sadece alanında iyi olmak yetmiyor. Zaten başvuran onlarca kişi arasından ön elemeyi geçerek, oraya çağrılıyorsunuz, o zaman bu fırsatı son derece iyi kullanmak durumundasınız. Belki böylesi bir fırsat bir daha karşınıza çıkmaz.

İş Görüşmesi Hakkında

İş Görüşmesi Hakkında

İşte O Tüyolar

Öncelikle belki çok klişe, çok bilindik ama yine de anımsatmakta fayda var. Kılık kıyafetinize son derece özen göstermelisiniz. Temiz, ütülü giysiler seçilmemiş. Eğer bir kadınsanız aşırı makyaj,  aşırı dekolte giysiler yerine, olabildiğine doğal, sadece giysiler ve makyaj uygulamanız gerekir. Erkekler de keza jean pantolon, tişört ile iş görüşmesine gitmemeli.

Heyecan konusu bu tür durumlarda en sık yaşanan problemlerin başında geliyor. Çok heyecanlı olabilirsiniz, o işi çok isteyebilirsiniz ama bu sizi germemeli ve heyecanınızı mutlaka kontrol etmelisiniz.

Özgüven problemi bir diğer sorun, sizden daha iyiler elbette olabilir ama siz kendi katma değerlerinizi bilir ve görüşmeler sırasında bunu ön plana çıkarabilirseniz bu sizin lehinize olacaktır.

Yer yer sorular sorma, soru soran kişinin gözlerinin içine bakma, gülümseme, doğru nefes alma işin diğer püf noktaları.

Yorum Bırak