Kola İçmenin Bilmediğiniz Zararları

Kola ülkemizde en sık tüketilen gazlı içeceklerden bir tanesidir. Her şeyde olduğu gibi aşırı tüketmek ne yazık ki çok zararlı. Hayati tehlike içeren aşırı kola tüketimi bazı kişilerin oldukça sık yaptığı eylemlerdendir. Özellikle de çocuklar kola konusunda oldukça hassas. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için aşırı kola içmenin bilmediğiniz ve duymadığınız zararlarından kısaca söz edeceğiz. Dolayısıyla bu yazımız mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

kola içmek

kola içmek

Kola Tehlikesi

Her şeyden öncesize bir bardak kola içerisinde tam tamına 50 küp şeker değerinde şeker olduğunu söylersek ne düşünürsünüz? Bir de iki litrelik kola içerisinde hesap ederseniz durumun vahimliğini siz de anlarsınız. En bilinen zararlarından bir tanesi mideyi olumsuz yönde etkilemesidir. Bunun yanında erkeklerde sperm kalitesini oldukça fazla düşürdüğü de uzmanlar tarafından saptanan bir diğer gerçek. Aşırı kola tüketimi nedenine bağlı olarak kalp krizi gibi önemli sorunlar da ortaya çıkabiliyor.

kola

kola

Kola içerisinde bulunan yapay tatlandırıcılar nedeni ile Alzheimer rahatsızlığına yakalanma riski de artıyor. Yine kola içerisinde buluna potasyum ve sodyum gibi maddeler astım rahatsızlığını da tetikliyor.  Kola içimi ardından kan şekerinde düşme gerçekleşiyor ve karaciğer de yağ depolanıyor.  Bunlar dışında obezite gibi çağımızın en önemli hastalığının da tetikleyicisi koladır. Zaten çok fazla şekerli olduğu için diş minelerine büyük ölçüde zarar veriyor. Sonuç olarak mümkün olduğunca kola tüketiminden uzak durmakta fayda var

Yorum Bırak