Nevşehir ve Gezilecek Güzel Yerler

Ülkemizin her bölgesin ayrı güzelliktedir. Gezilecek yerler listesinde eğer doğu bölgelerine gitmek isterseniz mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi Nevşehirdir. Nevşehir denildiği zaman akıllarda genellikle tek bir yer canlanmaktadır, Kapadokya.  Tamamen masalsı görüntüsü ve eşsiz güzellikleriyle Dünyanın en büyüleyici atmosferlerinden birisine sahiptir bu bölge. Nevşehir insanlık tarihi boyunca birçok sayıda devlet ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Peri bacaları gibi farklı jeolojik yapılarının yanı sıra insanların tatilleri sırasında konakladığı, kayaların oyularak yapıldığı evlerde farklı kültür miraslarındandır.

Nevşehir

Nevşehir

Dört mevsiminde Kapadokya üzerinde görüntüsü farklıdır. Kışın yağan kar ile baharda açan çiçeklerin peri bacaları ile muazzam uyumu görülmeye değer. UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel listesinde 1985 yılında 357. Sırada ‘’ Görme Doğal ve Tarihi Milli Parkı ‘’ olarak kayıtlı olan Kapadokya tüm dünyaya da adını duyurmayı başarmıştır.

Nevşehir ile Tarihe Bakış Açısı

Genel detaylara değinmek gerekirse peri bacaları; vadi yamaçlarından inen sel suları ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırması ile oluşmuştur.  Daha çok Ürgüp bölgesinde bulunan şapkalı peribacaları konik şekilde olup tepe kısımlarda bir kaya kısmı bulunmaktadır.

peribacaları

peribacaları

Alt kısmı daha yumuşak yapıdan oluştuğu için insanlar oymacılık ile buraların içerisini inşa edip giriş yerleri yapmışlardır. İçerisinde tamamen mistik bir ortam barındıran bu yerlerde gezinizin en güzel anlarını yaşayacaksınız. Tarihi ve doğayı bir arada bulacağınız bu bölgede gezeceğiniz her yer için harcayacağınız her vakitten zevk alacaksınız.

Yorum Bırak