Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmeleri birçok farklı sebebe göre yaşanabiliyor. Mevsimsel değişimler, genetiksel, stres, kimyasallara maruz kalma gibi sebeplerin yanı sıra ciddi rahatsızlıklarında habercisi olarak saç dökülmeleri yer alabiliyor.

Saç telleri günde 100 illa 150 tel arasında günlük olarak dökülebiliyor. Erişkin bir bireyde görülen bu dökülmeler doğal olarak söylenmekte olup iki ay ve üzerinde yaşanan saç dökülmelerinin önemsenmesi gerektiği ve sebebinin araştırılması için doktora başvurulması gerekliği uzmanlarca tavsiye ediliyor.

saç

saç

2 Aydan Uzun Süren Saç Dökümle Sebepleri Nelerdir?

İli ay ve üzerinde yaşanan saç dökülmeleri troid bezinin az çalışması, demir eksikliği, Çinko eksikliği, B12 eksikliği, düzenli kullanılan ilaçlar gibi birçok sebebe bağlı olarak yaşanabilir. Özellikle tiroid bezinin az çalışması sebebi ile yaşanan durumda saç kökleri kalıcı olarak yok olabilir. Bu durumda sadece saç değil tüm vücut kıllarında dökülmeler yaşanabilir. Demir eksiliği genel olarak doğum sonrasında da birçok kadında yaşana bir durum olup bu dökülme altı aydan kısa sürer. Bu durumun devam etmesi durumda doktora başvurulması önerilir. Saç deri hastalıkları sebebi ile de dökülmeler yaşanabilir.

saç dökülmesi

saç dökülmesi

Ne Zaman Doktora Başvurulması Gerekir?

Sağlıklı olan bir insanda görülen saç dökülmesi iki ay sürer. Yılda 3 kez tekrarlanan bu dökülme iki ayı geçmesi durumunda bir hastalığın habercisi olarak kabul edilebilir. Bu ise durumda doktora başvurulması önerilir.

Yorum Bırak