Tüketim Çılgınlığı

Şüphesiz günümüzün en büyük sorunlarından birisi insanların tüketime karşı duyduğu doyumsuzluk. İnsanların bilinçaltında oluşan ne kadar fazla şeye sahip olursak o kadar mutlu olacağına dair inanç kişileri sonu olmayan bir tüketime ve dolaylı olarak mutsuzluğa itiyor. Kişiler karşılayabildikleri ihtiyaçlarına göre daha fazlasın talep ediyor. Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan insanların istekleri temel ihtiyaçlarını karşılamak oluyorken karşılayabilen insanlar ise yeni arayışlar içerisine girerek kendilerini daha fazla tüketime itiyorlar.

tüketim

tüketim

Kişinin tüketimi sadece maddi anlamda kalmıyor ilişkileri, arkadaşlıkları, kariyerleri yine aynı hızla hep daha fazlasını istemeleri kişilerin hayatlarında onları mutsuz olacakları bir noktaya itiyor. Kazanmanın bir sonu yok ve kişi ne kadar fazla kazanırsa hep daha fazlasını istiyor ve elindekiyle asla yetinmeyi bilmiyor.
Doyumsuzluk hissi çağımızda en çok rastlanan ruhsal hastalık olarak adlandırılan depresyona yol açmakta. Kişi yetinme duygusunu tamamıyla kaybetmesinden dolayı sahip oldukları onu artık mutlu etmeyecek ve mutsuzluğu onu kendisinde hep bir şeylerin eksik olduğunu hissetmesine neden olacaktır.

tüketim çılgınlığı

tüketim çılgınlığı

Nasıl Baş Edilir?

Sosyal hayatınıza biraz daha önem verip arkadaşlarınıza ve ailenize daha fazla vakit ayırarak başlayabilirsiniz. İnsanlar ulaştıkları şeyin kıymetini bilmezler bu yüzden sosyal projelere dahil olup insanların ne imkanlarda yaşayıp nelere ihtiyaç duyduklarını görüp kendinize dersler çıkartın. Kendinizi mutlu edecek şeyin bir şeyleri tüketmekten ziyade yapacağınız bir hobiden edinebileceğinizi unutmayın. Boş vakitlerinizle ilgili zihninizi meşgul edecek, sizi sürekli düşünmeye itecek aktivitelerle geçirin.

Yorum Bırak