Montessori Yatak Nedir?

Montessori kavramı açıklanmadan  montessori yatağın ne olduğu anlaşılamaz.

Montessori Nedir?

İtalyan kadın doktoru Maria Montessori’ nin geliştirmiş olduğu bir eğitim sistemidir. Bu eğitim sistemi onun adıyla anılır ve bilinir.

Montessori felsefesinin ana fikri şudur: Maria Montessori’ ye göre çocuğun ileride olacağı kişiyi, potansiyel olarak içinde taşıdığı düşüncesinin ortaya çıkaracağı gerçekliği karşısında eğitim sistemi de buna göre dizayn edilmelidir.

Bu sistem, çocuğun ihtiyaçlarını anlama ve ona uygun alan oluşturma fikrine dayanır.
Montessori felsefesi çocukları, hayatı sorumlulukla ve bilinçli bir öğrenim metoduyla yetiştirme düşüncesine dayanmaktadır.

Çünkü çocuk; yatma ve kalkma kararını vermenin yanı sıra, ebeveyne bağımlı ve muhtaç bir yaşamın ötesine geçer.

Montessori Yöntemine Uygun Oda Nasıl Düzenlenir?

Montessori yöntemini benimsemiş ebeveynler çocuklarının odalarını da bu felsefeye uygun şekilde hazırlamak zorundadırlar.

Çünkü Maria Montessori’ ye göre ” çocuğa kendi başına kullanabileceği bir ortam vermeliyiz. Kendi açabileceği çekmeceleri, kendi lavabosu vs olmak zorundadır.”
Montessori metodu ile eğitimde, buna uygun oda ve çevrenin hazırlanmış olması önemli bir unsurudur.

Montessori Yatak Nedir?

Montessori eğitim metoduna uygun olarak hazırlanmış yataklar da bile günlük yaşamda bu metodu uygulayabilecekleri bir eşya olarak düşünülmüştür. Montessori yataklar birden çok amaca hizmet eder; ilkinde çocuk yatma kalkma kararını kendisi verebilir, ikincisi de ebeveynine muhtaç kalmadan ve bağımlı olmadan yatağına girebilir. Bu davranış biçimi de bu eğitim metodunda hedeflenenler arasında yer almaktadır.

Montessori yatakları yere yakındır. Çünkü bu metoda göre  çocuklar kendi odalarında rahat hareket  alanına sahip olmalıdırlar. Örneğin, klasik beşik tarzı yataklar çocuğu kısıtlar; oysa yere yakın bir yatak çocuğa serbest hareket alanı sağlar. Bu durumda çocuğun gelişimine olumlu katkı yapar.
Uyandığında yataktan çıkmak için ebeveynine muhtaç olmadığını hisseder. uykusu geldiğinde kendi kararı ve tercihi ile kolaylıkla yatağına erişir.

Basit görünen bu değişiklikler esasında çocuk eğitimi açısından küçümsenmeyecek derecede olumlu katkı sağlar. Bunun için Montessori yatakları, çocukların kolayca erişebileceği şekilde yer yatağı olarak hazırlanmıştır. Bu yatak çocukların kendi başına rahatlıkla yatağına girebileceği, uyandıktan sonra elinden geldiği kadar yatağını toplayabileceği bir yatak şeklidir.

Montessori felsefesine göre ufak ve basit değişiklikler ile çocuğa çözümü zor gözüken durumların üstesinden nasıl gelinebileceği de anlatılmış olur.

Yorum Bırak