Vejetaryen Hamileler Beslenmelerinde Nelere Dikkat Etmelidir?

Hamilelik kuşkusuz bir kadının yaşayacağı en özel ve önemli ir dönemdir. Hamile kadınalar hem kendileri hem de doğacak bebekleri için beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Ancak vejetaryen ve vegan anne adayları daha da fazla dikkat emelidir.

Vegan ya da vejetaryen anne adayları neredeyse günlük bir besin programı oluşturarak ve bunu haftada 3-4 kez çeşitlendirerek sağlıklı bir hamilelik geçirebilirler.

hamilelik

hamilelik

Eğer Vegan Bir Anne Adayı İseniz:

Vegan hamileler mutlaka B12, D vitamini ve folik asit almalıdır. Bir çok durumda bunlara ek olarak mineral takviyesi de yapılmalıdır ancak doktor kontrolünde mineral takviyesi kullanmak oldukça sakıncalıdır. Çünkü fazla mineral dozları bünyede toksik etki yaratabiliyor.

Hamilelik döneminde vücudun alması gereken en önemli kaynak proteindir. Yeterli miktarda protein alımı gerçekleşmezse çocuk gelişimini anne karnında sağlıklı bir şekilde tamamlayamaz dahası anne adayını da zor bir doğum bekleyebilir. Günde ortalama 70 gram protein miktarının tüketilmesi hamileler için önerilir.

gebelik

gebelik

Bir çok eski kaynak ve veriler hamilelik döneminde hayvan kaynaklı proteinin şart olduğunu söylese de günümüzde yapılan bir çok araştırmalar bu tezi çürütüyor. Beslenme eğer doğru kaynaklardan doğru miktarda gerçekleşirse vücudun ihtiyacı olan protein de karşılanmış olur.

Vegan / vejateryen anne adayları demir, kolin, kalsiyum ve çinko tüketimini de ihmal etmemelidirler.

Yorum Bırak