Dünyanın En Ünlü Ressamları

Bir ünlü sözde diyor ki, sanat gerçekliği güzel gösterme durumudur. Buradan yol açarak sanatın olaylara kendi bakış açını, kendi derinliğini katarak, ama mutlaka bir farklılık getirerek gerçeği tuvale, perdeye, sese, çamura vb diğer nesnelere aktarma durumu da diyebiliriz.

Her sanat dalının kendince farklı özellikleri var ve resim sanatı da dünyanın en eski sanat dallarından beri. İnsanoğlu var olduğundan beri resim de insan yaşamında yer alıyor, lakin nasıl her çekilen fotoğraf sanat değil ise, her yapılan resim de sanat değil. İşte bu noktada tarihe eserleri ile damga vuran ressamlara yer verebilir. Yapıtları ile hepimizin gözlerini kamaştıran.

Osman Hamdi Bey

Osman Hamdi Bey

İşte O Ressamlar

Osman Hamdi Bey: Hangimiz evimizin en özel yerinde Kaplumbağa Terbiyecisi isimli eseri olsun istemiyoruz ki, ama sadece o da değil elbet çok daha özel eserlerini de unutmamak lazım. Çok büyük bir Türk ressamı.

Vincent Van Gogh: Kulağını kestiğini, psikolojik sorunlar yaşadığını ve sonrasına intihar ettiğini biliyoruz ama şimdiye kadar kimsenin onun kadar güzel sarı günebakanları çizemediğin de farkındayız.

Leonardo da Vinci: Uğruna kitaplar yazılan, filmler çevrilen ama hala Mona Lisa’nın şifresini bulamadığımız ressam aslında çok yönlü gerçek bir sanatçı.

picasso

picasso

Pablo Picasso: Bu listede ona yer vermemek haksızlık olurdu. Sanata getirdiği bakış açısı ile ona bir dahi demek yanlış olmaz. 20 yüzyılın kuşkusuz en iyilerin en başında.

Salvador Dali: 20. Yüzyılın dahi- deli çocuğu olarak adlandırılan ressam, sürrealizmin en iyi temsilcilerinin başında geliyor.

Edvard Munch: Bu isim size hiç yabancı gelmiyor değil mi? Çünkü O, Çığlık isimli eserin büyük ustası.

Frida Kahlo: Çok söze gerek yok. O Frida Kahlo.

 Pıerre-Auguste Renoir: İzlenimci akımın en iyi temsilcilerinden biri olmasının yanında çizdiği naif eserlerle de benim favori ressamım. Elbette bu liste O olmadan bitmemeliydi.

Yorum Bırak