E-Ticaret Nedir, Avantajları Nelerdir?

E-ticaret online platformlarda internet kullanıcılarının bazı ürünleri veya hizmetleri para karşılığında satın alması işlemidir. Ticaretin internet varyasyonu olarak da nitelendirebileceğimiz e-ticaret, her geçen gün büyüyen bir pazar haline gelen, orta ve büyük ölçekli firmaların daha geniş bir müşteri portföyüne sahip olabilmeleri için geliştirilen sistemler bütünüdür.

E-ticaret sistemleri ile insanlar sanal mağazalarda gezinti yaparlar, beğendikleri ürünleri çeşitli ödeme yöntemleriyle satın alırlar. Bazı e-ticaret platformları kullanıcılarına çeşitli kampanyalar sunarak daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmayı hedeflemektedir.

İnternet üzerinden ürün veya hizmet satın alma hareketi olarak da tabir edebileceğimiz e-ticaret, son 10 yıl içerisinde en çok büyüme kat eden online ticaret platformlarıdır. Sanal alışveriş merkezlerinde ürün, bilgi veya hizmet satın alma işlemlerinin yanı sıra bilgisayar ağları kanalıyla gerçekleştirilen ürün veya hizmet satma uygulamaları olarak da tanımlanmaktadır.

E-Ticaret Sistemlerinin Avantajları

  • Firmaların sanal ortam üzerinden müşterilerine 7/24 aktif olarak sunabileceği bir şubesi vardır. Bu hem müşteriler için hem de şirket sahipleri için avantajlı bir durumdur.
  • Saniyeler içerisinde internet üzerinden, dilediğiniz yerden zaman kaybetmeksizin ürün satın alabilirsiniz.
  • E-ticaret sistemlerinde çeşitli ödeme yöntemleri mevcuttur. Banka havalesi, kredi kartı, mobil ödeme ve kapıda ödeme ile ürün satın alabilirsiniz.
  • Çok geniş bir ürün gamı olan e-ticaret ortamlarında müşterilerin daha fazla ürün arasından bir tercih yapması sağlanır. Rekabet ortamının da bulunması sayesinde, fiyatlar normal dükkanlardan ve mağazalardan çok daha ucuzdur.
  • E-ticaret sistemi kullanan firmalar için eleman ücreti, dükkan kirası, telefon ve fax gibi masraflar olmadığından çok daha uygun fiyatlarda alışveriş yapılabilmektedir.
  • Firma sahipleri online sistemler olan e-ticaret sayesinde kaç adet ürün sattığını bilir, ona göre stok düzenlemesi yapar ve maliyet hesabını çok daha kolay yapabilir.
  • Tedarikçiler için de büyük bir avantaj ihtiva eden e-ticaret sistemleri sayesinde büyük bir ofise ihtiyaç duyulmadan sanal alışveriş merkezleri oluşturulabilir.
  • Çok geniş bir global pazar olan e-ticaret ufak tefek dalgalanmalardan etkilenmeyeceği için enflasyon riski taşımaz.
  • Müşteriler daha fazla ürün seçeneği arasından ihtiyaçlarına uygun ürünleri rahatlıkla bulabilir.
  • E-ticaret sistemlerinin bir diğer avantajı da müşteri yorumları ve firma hakkında yapılan yorumların herkes tarafından görülebilmesi ile daha güvenli bir ticaret ortamının oluşmasıdır.

Yorum Bırak