Gizli Şekerin Kaynağı Olan Sağlıklı Gıdalar

Bu makale kesinlikle şekerin senin için kötü olduğu haberi değildir. Ancak, şekerler, sakızlar, çikolatalar veya kurabiyeler gibi en sevdiğiniz tatlı atıştırmalıkları yemeseniz bile muhtemelen diğer şaşırtıcı kaynaklardan daha fazla şeker alma riski ile ilgilidir. Aslında birçok “sağlıklı” sayılan yiyecek şekerle doludur.

tam buğday ekmeği

tam buğday ekmeği

Uzak Durmanız Gereken Gizli Şeker Yüklü Yiyecekler

  • Tam buğday ekmeği; yaygın olarak kalp dostu olarak lanse ediliyor, ancak bazen bu sinsi madde şeker ile yüklenebilir. Ekmek alırken ilk maddenin daima kepekli un olması gerekiyor. Üreticilere göre mayayı aktive etmek için biraz şeker gerekliyse de, bazı markalar aşırı miktarda veya başka tatlandırıcılar içeriyor.
  • Salata açıkça sağlıklıdır, fakat muhtemelen birçok mağaza tarafından satın alınan soslar onları şekillendirmek için eklenmiştir ve salatanız daha çok şekerlidir. Elbette, kendi salatası sosunu evde üretmek en iyisidir, zeytinyağı ve sirke ile bir kaç dakika içinde çırpılabilir.
  • Protein deposu yoğurt sağlıklı, tok tutan atıştırmalıktır, ancak meyve aromalı yoğurtlar bariz şeker deposudur. Düz yoğurt satın alın ve meyve, fındık, bitter çikolata veya şekersiz Hindistan cevizi gibi kendi üst karışımlarınızı ilave ederek tüketin.
yoğurt

yoğurt

  • Birçok ketçap ve makarna sosu, şeker içerir. Bu, bunları yemeyi bırakmanız anlamına gelmez!  Diğer önerilerde olduğu gibi, kendi makarna sosunuzu yapmak, daha akıllı, daha sağlıklı ve muhtemelen daha lezzetli bir alternatiftir.
  • Protein değeri yüksek kuruyemişler, sağlıklı atıştırmalıklardır fakat bazı çeşitlerde, damak tatlarının tadını çıkarmak için şeker, bal veya diğer tatlandırıcılar ekleniyor. Sade fındık, fıstık almayı her zaman tercih edin.
  • Konserve veya dondurulmuş meyveler doğal olarak tatlı olsalar bile çoğu zaman şeker ekleniyor. Ayrıca kurutulmuş meyve gizli ekstra şekerin bir başka kaynağıdır, bu nedenle daima içindekiler listesini kontrol etmeyi unutmayın.

Yorum Bırak