Ruj Nasıl Temizlenir?

Kadınların vazgeçilmez makyaj malzemelerinden birisi de rujdur. Ruj içerisinde pigment, balmumu, yumuşatıcı ve yağlar bulunur. Rujların mat, simli, parlak ve farklı renklerde olanları mevcuttur.

makyaj temizlemek

makyaj temizlemek

Bu göz alıcı rujların bir de çıkartma işlemi vardır. Makyaj temizleme daima önce gözlerden başlanmalıdır. Sonrasında ise cilt ile devam ederler. Piyasadaki bazı makyaj malzemeleri hem gözler, hem yüz, hem de dudaklar için kullanılabilir. Bu tarz ürünlerle pamuk veya makyaj bezi yardımı ile ruj kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Ruj silinirken sağdan sola doğru temizlenmelidir.

Rujlar iki çeşittir. Biri kalıcı diğeri ise günlük kullanılan rujlardır. Kalıcı rujlar ile yapılmış olan dudak makyajı kalıcı olan diğer makyaj malzemelerinden çok daha kolay temizlenmektedir. Kalıcı rujları temizlemek için dudağa fazla baskı uygulamadan yumuşak bir bez veya kağıt havlu yardımı ile dudağın üzerindekiler alınarak başlanmalıdır. Akabinde tüm dudağa vazelin uygulanmalı ve bu işlem 1-2 deva tekrarlanmalıdır. Biraz beklenmeli ve ardından kağıt havlu ile temizleme yapılmalıdır. Bu şekilde vazelin ile beraber dudakta bulunan ruj da çıkacaktır.

ruj temizleme

ruj temizleme

Rahat Temizlik İçin Vazelin

Açık renkli rujlar dudaktan kolay bir şekilde çıkarlar. Bu tip rujlar dudaklara fazla baskı yapılmadan makyaj temizleyicileri vasıtası ile kolay bir şekilde temizlenebilir. Koyu renkteki rujlar ise açık renklere nazaran daha zor çıkarlar. Koyu renk rujları temizlerken de vazelin kullanılabilir. Yoğun pigmentli rujlar özellikle dudaktaki ince derinin altına girdiğinden temizlemesi oldukça zordur. Bu tip rujları temizlerken yoğun nemlendirici ile dudakların yumuşatılması gerektiği unutulmamalıdır.

Yorum Bırak