Saç Dökülmesinin Nedenleri

İnsanların dış görünüşlerinde en dikkat çeken bölgelerden birisi saç kısmı olmuştur. Günümüzde birçok insanın başı dökülme nedeni ile beladadır. İnsanlarda en yaygın görülen saç dökülme nedenlerinde ilk sırayı fiziksel stres gelir. Her türlü fiziksel travma, ameliyat, zor bir hastalık, hatta grip bile geçici saç dökülmesine neden olabilir. Dökülme, genellikle travmanın 3-6 ay sonrasında fark edilir hale gelir.

saç

saç

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenlerinden birisi hamilelik olmuştur. Hamilelik kadınla fiziksel stresi beraberinde getirir.  Saç dökülmesinin üçüncü nedeni aşırı A vitamini tüketimi olmuştur.  A vitamini içeren takviye ve ilaçları fazla miktarda tüketmek saç dökülme nedenlerinden birisidir. Saç dökülme nedenleri arasında dördüncü sırada protein eksikliği vardır.

Saç Dökülmesinin Fiziksel Sebepleri Nelerdir?

İnsanlar yaptıkları diyetlerde yeteri kadar protein almaması stresi beraberinde getirir. İnsanlar da görülen saç dökülme nedenlerinden birisi oluşan duygusal stres’tir. Boşanma veya çok sevdiğiniz birinin vefat etmesi bundan kaynaklı üzülme saç dökülmesine neden olur.  Saç dökülmesinin altıncı nedeni, kansızlıktır. Özellikle kadınların birçoğunda anemi hastalığı görülür. Bundan kaynaklı olarak saç dökülmesi sıklıkla rastlanır.

saç dökülmesi

saç dökülmesi

Engel olmak için demir takviyesi yapılmalıdır. Saç dökülmesinin yedinci neden hipotiroidizm olmuştur. Boyunda yer alan tiroid bezi, metabolizmanın yanı sıra büyüme ve gelişme için kritik olan hormonları üretir. Bu bez yeterli çalışmayıp yeterli hormon pompalanmadığında, saç dökülmesine bir etkisi olabilir. Saç dökülmesinin sekizinci nedenlerinden birisi de kilo kaybı olmuştur. Ani kilo kayıpları saç dökülmesine neden olur.

Yorum Bırak