Şekerpare Nasıl Yapılır?

Türk mutfağında tatlı kültürü oldukça gelişmiş. Birçok farklı tatlıyı büyük bir keyifle tüketiyoruz. Özellikle şerbetli tatlılarda muhteşem ürünler karşımıza çıkabiliyor. Şekerpare de bu muhteşem tatlılardan bir tanesi. Bir yandan lezzetli bir yandan da yapımı zor olmayan şekerpareyi dilediğiniz her ana yapabilirsiniz.

Siz de şekerpare nasıl yapılır sorusunun yanıtını öğrenmek istiyorsanız yazımızı takip edebilirsiniz. Önce şekerpare için tüm malzemelerin temin edilmesi gerekiyor. Malzemelerin büyük bir kısmı evde bulunan ya da kolayca temin edilebilen malzemeler. Bu sebeple de şekerpare yaparken zorlanma gibi durum söz konusu olmayacaktır.

Şekerpare Nasıl Yapılır

Şekerpare İçin Gerekli Malzemeler Neler?

Şekerparenin bu kadar fazla tercih ediliyor olmasının tek sebebi lezzeti değil. İçeriğinde çok fazla malzeme bulunmaması da önemli bir etmen. 1 büyük tepsiye şekerpare nasıl yapılır diye soruyorsanız belirteceğimiz malzemeleri dikkatli bir şekilde okumanız gerekiyor. Şekerparenin hamuru için kullanılacak malzemeler;

 • 1 su bardağı pudra şekeri,
 • 125 gram tereyağı ya da tuzsuz margarin,
 • 2 adet yumurta,
 • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi,
 • 1 paket vanilya,
 • 1 paket kabartma tozu,
 • 4 çorba kaşığı irmik,
 • 3 su bardağı un, şeklinde sıralanmaktadır.

Şerbeti ve üst süslemesi için gerekli olan malzemeler ise;

 • 2 su bardağı toz şeker,
 • 3 su bardağı su,
 • 3 damla limon suyu,
 • Şekerpare adedi kadar fındık, şeklinde sıralanır.

Gerekli malzemeleri satın aldıktan sonra tek yapılması gereken bu malzemelerin bir araya getirilmesi oluyor. Sonrasında tatlımız pişirilerek kullanıma hazır hale gelecek.

Şekerparenin Hazırlanışı

Sorulan şekerpare nasıl yapılır sorusunun cevabında artık hazırlama aşamasındayız. İlk olarak şerbeti hazırlamanız gerekli. Kullanana kadar soğuması için şerbetten başlamak en önemli etmen. 3 su bardağı suya, 2 su bardağı şeker ekleyip karıştırarak kaynamasını sağlıyoruz. Kaynayan şekerli suyun içerisine birkaç damla limon suyu attıktan sonra kısık ateşte yoğunlaşmasını bekleyebiliriz.

Hamurunu hazırlarken 1 su bardağı pudra şekeri, 2 yumurta, 125 gram tereyağı, 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi, 1 paket vanilya, 1 paket kabartma tozu, 4 çorba kaşığı irmik ve unu yavaşça kabımıza alıyoruz. Yoğurma işlemine bu aşamada başlanırken elimize yapışmayacak bir pozisyonda olana dek yoğuruyoruz.

15 dakika boyunca hamuru buzdolabında dinlendirdikten sonra şekerparelerimizi kesmemize sıra geldi. Avuç içimizi kullanarak şekerpareleri cevizden biraz daha büyük bir top halinde kesiyoruz. Yuvarlak bir form verdikten sonra elimizle basarak yassı bir hale getiriyoruz.

Tepsiye direkt olarak şekerparelerimizi atmamız doğru değil. İlk etapta bir yağlı kâğıt koyup sonrasında şekerparelerimizi tepsiye diziyoruz. Ardından şekerparelerimizin üzerine fındıkları koymamız gerekiyor. Burada farklı kuruyemişleri kullanabileceğiniz gibi birkaç adet koymayı da tercih edebilirsiniz.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 25 dakika pişirmemiz yeterli. Sonrasında şekerparelerimiz sıcak, şerbet soğukken şerbeti döküyoruz ve şekerpare nasıl yapılır sorusunun yanıtı verilmiş oluyor.

Yorum Bırak