Sıcak Yolluk Sistemi Nedir?

Günümüz teknolojisi ile hacim kalıplarında plastiklere şekil verilebilmesi veya yeniden şekillendirilebilmesi için sıcak yolluklar kullanılmaktadır. Sıcak yolluk sistemlerinin önemli ölçüde enerji, işçilik ve malzeme kazanımı sağlaması gibi avantajları ile birlikte farklı kullanım avantajları da vardır. Sıcak yolluk sistemlerinin sağladığı avantajlar aynı zamanda kendilerine has olan kullanım özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır.

Sıcak yolluk sistemleri son dönemlerde plastik enjeksiyon kalıpçılığında soğuk yolluk sistemlerine göre daha fazla kullanılan sistemler arasında yer almaktadır. Plastik enjeksiyon kalıpçılığı içerisinde kullanılan bu sistemlerin daha fazla tercih edilmesinin sebepleri arasında yüksek kaliteli ürün elde edilmesi, ürün alım isteği ve kısa sürede daha fazla iş yapılabilmesiyle birlikte işçilik giderlerinin de azalması gibi sebepler mevcuttur.

Sıcak yolluklar plastik enjeksiyon kalıpları içerisinde enjeksiyon makinesinin meme kısmından plastik enjeksiyonun kalıp gözüne kadar ilerler. Plastik malzemelere bu sayede sıcaklık verilir. Sıcaklık herhangi bir basınç kaybı olmayacak şekilde uygulanır. Hasara uğramadan kontrollü bir şekilde bekletme işlemi ve istenildiği zaman kalıp gözüne enjekte yapılabilmesini de bu sistemlerin özellikleri arasındadır.

sicak-yolluklar

Sıcak Yolluk Sistemlerinde Hangi Elemanlar Kullanılır?

Sıcak yolluk sistemlerinde thermocoup, sıcaklık kontrol cihazları, ısıtıcılar, sıcak yolluk memesi ve sıcak yolluk dağıtıcısı gibi farklı elemanlar kullanılır. Manifold adı verilen sıcak yolluk dağıtıcısının temel hedefi plastik malzemeyi yolluk burcundan alarak az basınç kaybı ile aynı sıcaklıkta memelere iletmektir.

Sıcak Yolluk Sistemleri Nasıl Seçilmelidir?

Sıcak yolluk sistemleri seçileceği zaman kullanılacak olan ortam göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanım alanlarına göre farklı çeşitlerde üretilen sıcak yolluk sistemlerinin fiyatları da seçeceğiniz modelin marka, model ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Fiyatlar genellikle her kişinin bütçesine uygundur. Ancak satın alım esnasında tek dikkat edilmesi gereken nokta fiyatlar olmamalıdır. Bu ürünlerin kaliteli ve güvenilir şekilde üretilmiş olması son derece önemlidir.

Bu noktada kaliteli ürünleri ile ortaya çıkan Ser Rezistans firmasını tercih edebilirsiniz. https://www.serrezistans.com/ adresini ziyaret ederek sıcak yolluk sistemleri ve diğer sistemler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda firmanın ürünleri arasında yer alan rezistans çeşitlerine de göz atabilirsiniz.

Yorum Bırak