Sonbahar Enfeksiyonlarına Karşı Alınacak Tedbirler

Sonbahar ayının en soğuk günlerini geçiriyoruz. Havanın sıcaklık derecesinin git gide düştüğü bugünlerde artık yağmur da ciddi bir şekilde kendini göstermeye başladı. Bu soğuk günlerde sonbahar enfeksiyonları ortalarda cirit atıyor adeta. Metrobüste, tramvayda, sokakta, okulda her yerde enfeksiyonlar sizleri kovalıyor. Peki bu enfeksiyonlardan nasıl kaçacaksınız?

İlk olarak hastalığın nereden geldiğini bilmeniz ve ona göre gideceğiniz yerleri ayarlamanız gerekiyor. Kalabalığın yoğun olduğu yerlerden adeta kaçmanız gerekiyor. Çünkü onlarca insanın nefesi, kokusu sizi hastalığa itecektir. Yapmanız gereken bir başka hamle de zatürre ve grip aşısı yaptırmaktır. Bu aşıları yaptırınca biraz daha rahat olmanız mümkündür. Ayrıca sık sık ellerinizi yıkamaya özen gösterin. Dışarıdan gelince özellikle yıkamadan asla oturmayın. Bu çok önemlidir.

Hastalardan Uzak Durun

Kaliteli uyku enfeksiyonların düşmanıdır. Uyku düzeninizi iyi bir şekilde sağlamanız gerekiyor. Uykusuz olduğunuz zaman vücudunuzun direnci kırılacak ve hastalıklara karşı savunma mekanizmanız güçsüz kalacaktır. Dışarı çıkarken hava durumuna bakmakta yarar var. Günün her saatinin hava durumuna bir göz gezdirin. Dereceye göre giyinip çıkın ki üşütmeyin. Grip olan kimselerden mümkün olduğunca uzak durun. Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyonlar başkalarına bulaşmak için fazlasıyla çırpınıyor çünkü. Ayrıca sık kullanılan eşyaları temizlemekte de yarar var. Hastalıklarda sağlıklı beslenmekte önemlidir tıpkı uyku düzeni gibi. Sağlıklı bir şekilde beslendiğinizde vücudunuz güçlü ve dirençli olacaktır.

Yorum Bırak