Türkiye’nin En Ünlü Termal Bölgeleri

Termal suların ya da halk arasındaki deyiş ile kaplıca sularının insan sağlığı üzerine pek çok faydası bulunuyor. Burada her termal suyun aynı etkiyi yarattığını söylemek zor zira, kişilerin gittiği termal bölgedeki suyun özellikleri farklılıklar gösterdiğinden faydası da farklı farklı olabiliyor.
Romatizmal sorunlardan, cilt hastalıklarına kadar pek çok alanda şifa olan bu sular hangi bölgelerde yer alıyor, gelin beraberce bakalım:

Haymana:

Ankara’ya sadece 60 km uzaklıkta olan kent şifalı termal suları ile oldukça meşhur. Başkentte yaşayanların da arada bir kısa mola vermek için gittikleri bölgede pek çok sayıda butik ve yıldızlı otel bulunuyor.

gazlıgöl

gazlıgöl

Gazlıgöl

Afyon deyince ilk akla gelen elbette şifalı sular ki Gazlıgöl’de bölgedeki en önemli termal bölgelerinden birisi. Bu bölgede yer alan apart evlerde kalarak odanızda özel olarak bulunan havuzlarda şifalı suların faydalarından aile boyu dilediğinizce yararlanabilirsiniz.

Sandıklı

Yine Afyon bölgesinde yer alan Sandıklı deyince ülkemizde akla gelen ilk kavramlardan birisi elbette ünlü çamur banyoları

haymana

haymana

Narlıgöl

Niğde ile Aksaray İl sınırları arasında kalan ve tam bir doğa harikası olan Narlıgöl’de iki adet tesis bulunuyor. Bu tesislerin biri Niğde, biri Aksaray sınırları içinde ve ikisinde de termal sular muhteşem.

Yalova

Bu güzel kenti görmeyenler için termal olanağı ayrıca bir neden ve bölgede çok özel tesisler bulunuyor.

Yorum Bırak