Uykusuzluk Nedir? Kaliteli Uyku İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uykusuzluk, uyumaya başlamada ve uykunun ara vermeden devam ettirilmesinde güçlük çekmektir. Uykusuzlukta, uykunun kafi gelmemesinden dolayı istenen miktarda dinlenememekten yakınılır. Uykusuzlukta sabah uyanınca halsiz, tedirgin uyanmaya, huysuz,  sinirli ve münazaaya meyilli sorunlarla beraber hafızanın güçsüzleşmesine sebep olabilir.

Uykusuzluğun en tehlikeli neticelerinden biri ise kilo almaktır. Araştırmalara göre uykusuzluk erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla karşımıza çıkar.

Uykuyu Kaliteli Hale Getirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Uyku sorunu yaşayan kişiler, uykularının niteliğine özen gösterirlerse önemli ölçüce yarar sağlayabilirler. Nitelikli ve sıhhatli bir uyku için şu hususlara özen gösterilmelidir:

-Uykunuz gelmediyse yatağa yatmamalı.

-Yastık ve yatak seçerken sizi rahat ettirecek olanı seçmelisiniz.

-Gündüzleri uyku şekerlemeleri yapmamalı, sistemli ve düzenli spor aktiviteleri yapmalısınız.

-Siz uyurken uykunuzu kaçıracak ses ve gürültü ve aydınlık olmamalı.

-Karnı aç ya da aşırı tok yatmamaya, asitli, alkollü içecekler, çay, kahve, sigara yerine süt yoğurt gibi uykunuzu getirecek yiyecekler yiyebilirsiniz.

-Herhangi bir sebeple uykunuz dağılmışsa eğer kendinizi uyumak için zorlamayın. Yataktan kalkın ve diğer odalarda zaman geçirin.

-Eğer kullandığınız ilaçlar varsa kullanırken kullanma talimatlarını okumalı ve gerekli önlemleri anlamısınız.

-Uyku düzeni için uyumak istediğiniz saati siz belirlemelisiniz, uyku saatlerini düzenleyip belirlenen saatlerde uykudan uyanmalısınız.

-Uyku saatiniz yaklaşıyorsa eğer aşırı hareketlilik, heyecan, korku, öfke gibi durumlardan uzak durulmalıdır.

Yorum Bırak