Van’da Gezilmeye Değer Yerler

Türkiye’nin birçok noktasının tarihe şahitlik yaptığı şehirler arasında yer alan Van gezilecek yerleri içerisinde kaleler şehri olarak bilinmesinden dolayı oldukça fazla kale bulunmaktadır. Şehirde gezilecek yerler sadece kalelerle de kısıtlı değildir. Gezip görebileceğiniz antik yerlerin ve eski dönemlerden günümüze kadar uzanan köprülerinde bulunduğu bir şehirdir. Van Türkiye’de yer alan ve en büyük şehirleri arasında dokuzuncu sırada yer alan bir şehirdir.

Kalelerin Şehri Van’da Görülmesi Gereken Kaleler

Van gezilecek yerler içerisinde tabi ki ilk sırada kaleler yer almaktadır. Bunların içinde ise ilk sırada gidip görmeniz gereken yer Van kalesidir.

Van kalesi: kale Urartular zamanından günümüze kadar gelen bir tarihi eserdir. Yapımı ise MÖ. 830 ‘lu yıllara dayanmaktadır. Kalede aynı zamanda üç adet yazıtta bulunmaktadır.

Hoşap kalesi: orta çağ dönemlerinde günümüze kadar uzanan süre zarfında korunmayı başaran kale Osmanlı dönemine aittir. Sarp kayalıklar üzerine inşa edilmiş olan kalenin bir özelliği de görüntüsüdür.

Van’da Doğal Güzellikler

Peribacaları dediğimizde aklınıza Kapadokya gelebilir fakat aynı yapılara benzer özellikte olan yapılardan Van’da da bulunmaktadır. Van Başkale’de bulunan yapıları gördüğünüzde Kapadokya’yı anmadan edemeyeceksiniz.

Şeytan köprüsü: yapısı itibariyle doğal bir güzellik görüntüsüne sahip olan köprü iki köyü birleştiren önemli de bir noktadır. Etrafını saran kayalıkların köprüye kattığı eşsiz manzara karşısında büyülenmemek elde değildir.

Van ve Van Gölü Manzarası

Van denildiği zaman akla gelen yerlerden biri de Van gölüdür. Türkiye’nin en büyük gölü olan gölün etrafında ise volkanik dağlar bulunmaktadır. Gölün bir diğer özelliği ise sodalı olmasıdır. Van kalesinin de göl manzarası ile birleşmesi ile oturup izleyebileceğiniz tadını çıkarabileceğiniz bir Van görüntüsü ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle gün batımı sırasında manzara daha bir güzel olmaktadır.

Muradiye Şelalesi

Van gezilecek yerler içerisinde son duraklarınızın arasında eklemeniz gereken yer Muradiye Şelalesidir. İsmini Osmanlı padişahlarından IV. Murattan almaktadır. Kış aylarında Van’a gittiğinizde özellikle uğramanız gereken bir yerdir. Akan su kış ayında donarak bulunmazı zor bir görüntüye sahip olmaktadır.

Yorum Bırak