Wuyi Çayı Nedir?

Wuyi çayı, Wuyi dağında yetişen bir tür oolong çayıdır. Bölge, üretilen olağanüstü bolong çaylarıyla ünlüdür. Çayın, toprağın yüksek mineral içeriğinden dolayı başka hiçbir yerde üretilmeyen kendine özgü bir tadı vardır. Nemli iklim ve dar vadi, çayın kavurma veya acı riski olmadan büyümesini sağlar. Wuyishan’dan gelen oolonglar genellikle Wuyi kaya çayı olarak da anılır. Rou Gui, Shui Xian ve Tieluohan’dan hemen sonra en popüler Wuyi kaynağı çaydır.

Bu sözün anlamı, kaya oluşumlarının varlığı yoksa Wuyishan’dan oolong çayı olmayacağıdır. Etkilemez. Nedeni, Wuyi kaynak çayının tadı kayalara sahip olmasıdır. Erozyon nedeniyle dağlardan gelen mineral bakımından zengin öz, yağmur suyu ile aşağıya akar. Daha sonra ise kırmızı toprak tarafından emilir.

Resmi Wuyi Kaynak Çayı Kriterleri

Sadece orijinal yetiştirme yerinin yanı sıra, çayın orijinal kaya çayı olarak sınıflandırılması için kriterler vardır. Bir oolong çayının orijinal kaya çayı olarak sınıflandırılması için şu özelliklere sahip olması gerekir:

Wuyishan’da 2798 kilometrekarelik arazide üretildi. Bir sonraki paragrafta coğrafi sınıflandırma hakkında daha fazla tartışacağız.

Üretime dayalı orijinal / geleneksel işleme metodolojisi vardır.

Kendine özgü bir mineral tadı ve aroması vardır. Tabii ki, bu gereklilik özneldir ve tadım gerektirir. Tecrübeli çay içenler, wuyi çaylarının aromasının ne kadar farklı olduğunu kolayca anlayacaktır.

wuyi çayı

Wuyi Oolong Çay Sınıflandırması

Jeoloji o kadar önemlidir ki, bu bölgeden gelen oolong çayları yetiştirme yerine göre sınıflandırılır:

Zhengyan: Resmi Wuyishan bölgesinde yetiştirildi. Burada yetişen çaylar çok pahalı ama tadı olağanüstü.

Hint inciri: Zhengyan ile yakından eşleşen kalite ile resmi bölgeyi çevreleyen alanlarda yetiştirildi.  Hint incirinin fiyat kalitesi zhengyan’dan çok daha iyidir.

Zhouyan: Resmi bölgeden daha uzak bölgelerde büyüyor. Bu çayların kalitesi genellikle zhengyan ve Hint incirine yaklaşmaz.

Tabii ki orijinal wuyi çayına en yakın olanı Wuyishan’daki ana ağaçlardan yapılan çayı yudumlamaktır. Ancak, bunlar bugünlerde doğal alanda hasat edilmelerine izin verilmeyen korunan ağaçlardır

Wuyi Çayı Yan Etkileri

Wuyi çaylarının birçok faydası vardır. Tüketicilerin, kalp atış hızını artırabileceği gibi kan basıncında da artışa neden olabileceğinin farkında olması gerekir. Wuyi çayı içmek, özellikle akşamları tüketildiğinde uykunuzu da etkileyebilir. Bununla birlikte, kafein miktarı hala kahvede olduğundan önemli ölçüde daha düşüktür.

Yorum Bırak