Zayıflamak Kasları Eritir Mi?

Kilo vermenin başlıca yolları diyet ve spordur. İnsanların tercih ettiği birçok diyet türü vardır. Bazı diyet türleri karbonhidrat ağırlıklı bazıları ise protein ağırlıklı beslenmedir. Diyette amaç günlük ihtiyaç duyulan kaloriden daha az kalorili bir beslenme şekli ortaya koymaktadır.

Kilo Vermenin Her Şekli Sağlıklı Mı?

Maalesef bunun cevabı hayır. Kilo veren bir kişi kilosunu depo yağlarından mı, kemik kütlesinden mi, sudan mı yoksa kas kütlesinden mi kaybettiği çok önemlidir. En sağlıklı kilo verme depo yağlardan kilo kaybetme yoludur. Çoğu insan zayıflama hayali kurarken yanlış diyet yüzünden kas kütlesini kaybediyor ve hastalığa açık şekle geliyor

Neden Kas Kütlesi Erir?

Bunun başlıca sebebi diyette vücudumuzun temel enerji kaynağı olan karbonhidrata az yer verilmesidir. Yeterli karbonhidrat alınmaması durumunda vücut enerji kaynağı olarak protein kullanacak ve bu da kas erimesine neden olacaktır.

Kas Erimesinin Fizyolojisi

Kas erimesinin birçok sebebi vardır bunlar yaşlanma, hareketsiz bir yaşam şekline sahip olma, iştahsızlık, veganlık veya vejetaryenlik, yetersiz ve D vitamininden yoksun beslenme, sağlıksız diyet vb. Uygunsuz diyette ise başlıca sebep  günlük ihtiyacın daha azı kalori alımında vücutta böbrek üstü bezlerinin kabuk bölgesinden(adrenal korteksden) kortizol hormonu salgılanması artacaktır. Kortizol vücudun stres fizyolojisi ile alakalı kortikosteroid bir hormondur. Kortizolün başlıca görevleri kandaki glukoz düzeyini artırır. Aminoasitleri  mobilize ederek karaciğere verir ve glukoneogenezi uyarır. Karaciğerdeki depolanan glikojen miktarını artırır. Ekstrahepatik hücrelerde protein katabolizmasına  neden olur.

Perifer hücrelerde glukozdan tasarruf etmek için yağların enerji verici olarak kullanılmasını sağlar. Aşırı ve uzun süreli kortizol salgılanmasında  kanda şeker düzeyi artar ve vücuttaki yağ mobilizasyonu çok güçlenir sonucunda da omuz çevresi ve yüzde aşırı yağ birikimi meydana gelir.

Kas Erimesinin Temel Sebebi

Kas erimesinin temel sebebi kortizolün neden olduğu karaciğer hücreleri dışındaki hücrelerde protein yıkımının artmasıdır. İnsandaki kas kütlesinin büyük bir kısmı proteinlerden oluşur proteinler yıkıldığı zaman da kas kütlesinde azalma meydana gelir protein katabolizması nedeni ile vücudun immun sistemi de zayıflayacak ve vücut hastalıklara ve patojenlere açık hale gelecektir.

Bu yüzden kilo vermek için sıfır karbonhidratlı bir diyet programı uygulamak sakıncalıdır az da olsa vücudun enerji ihtiyacını karşılayabilmesi için karbonhidrat alınmasına dikkat edilmelidir aksi halde protein yıkımına bağlı olarak kilo kaybı olsa bile bu kas kütlesi içerisinden olacaktır. Yağ kütlesinde önemli bir değişiklik olmayacak sonucunda da kişi ”skinny fat” diye tabir edilen vücut yapısına yani sağlıksız bir vücuda, kötü bir görünüme sahip olur ve bağışıklık sistemi zayıflayacağı için hastalılara açık bir hale gelir.

Kilo vermenin en doğru yolu vücuttaki fazla yağlardan kurtulmaktır. Bunun için diyetin yanı sıra spor aktiviteleri de oldukça önemlidir. Kişi araştırarak kendisine en uygun diyet programını benimseyip uygulamalı ve daha fazla yağ yaktırıcı egzersizler yapmalıdır.

Yorum Bırak